Alaska Business Report Card Logo

Seeking Champions for Alaska's Economic Future

2014 Final Grades

Senate
District

Senator
2014
Grade
 
House
District
Representative
2014
Grade
A
North Pole/Eielson
John Coghill
A-
 
1
North Pole/Eielson
Doug Isaacson
A
 
2
Farmers Loop/Two Rivers
Tammie Wilson
A
B
Fairbanks/Wainwright
Pete Kelly
A-
 
3
Fairbanks/Wainwright
Steve Thompson
A
 
4
City of Fairbanks
Scott Kawasaki
F
C
Fairbanks/Interior
Click Bishop
B
 
5
Chena Ridge
Pete Higgins
A
 
6
Richardson Highway
Eric Feige
A+
D
Greater Mat-Su
Mike Dunleavy
A
 
7
Rural Mat-Su
Wes Keller
A
 
8

Greater Palmer

Shelley Hughes
A
E
Greater Mat-Su
Charlie Huggins
A-
 
9
Greater Wasilla
Lynn Gattis
A
 
10
Big Lake/Point McKenzie
Mark Neuman
A
F
Butte/Chugiak
Fred Dyson
A
 
11
Butte/Chugiak
Bill Stoltze
A-
 
12
Eagle River
Dan Saddler
A+
G
Anchorage
Bill Wielechowski
F
 
13
Elmendorf
Gabrielle LeDoux
A
 
14
College Gate
Max Gruenberg
D+
H
Anchorage
Berta Gardner
F
 
15
University
Andy Josephson
F
 
16
Spenard
Harriet Drummond
F
I
Anchorage
Johnny Ellis
F
 
17
Mountainview
Geran Tarr
F
 
18
Downtown
Les Gara
F
J
Anchorage
Hollis French
F
 
19
West Anchorage
Lindsey Holmes
A
 
20
Sand Lake
Mia Costello
A
K
Anchorage
Lesil McGuire
B
 
21
Oceanview
Craig Johnson
A-
 
22
Taku
Chris Tuck
F
L
Anchorage
Kevin Meyer
A-
 
23
Huffman
Bob Lynn
A
 
24
Abbott
Charisse Millett
A
M
Eagle River/N. Anchorage
Anna Fairclough
A+
 
25
Basher
Lance Pruitt
A-
 
26
Eagle River Valley
Lora Reinbold
A
N
S. Anchorage/N. Kenai
Cathy Giessel
A+
 
27
South Anchorage
Mike Hawker
A-
 
28
North Kenai
Mike Chenault
A-
O
Homer/South Kenai
Peter Micciche
A-
 
29
Kenai/Soldotna
Kurt Olson
B+
 
30
Homer/South Kenai
Paul Seaton
C
P
Juneau
Dennis Egan
C
 
31
Mendenhall Valley
Cathy Munoz
B
 
32
Downtown Juneau
Sam Kito III
*
Q
Southeast Islands
Bert Stedman
C
 
33
Ketchikan/Wrangell
Peggy Wilson
A
 
34
Southeast Islands
Jonathan Kreiss-Tomkins
F
R
Kodiak/Dillingham
Gary Stevens
C
 
35
Kodiak/Cordova
Alan Austerman
C+
 
36
Dillingham/Illiamna
Bryce Edgmon
C
S
Bethel/Aluetians/Interior
Lyman Hoffman
D-
 
37
Bethel/Aleutians
Bob Herron
C
 
38
Wade Hampton/McKinley
David Guttenberg
F
T
Bering St./Interior Villages
Donald Olson
D
 
39
Bering St./Interior Villages
Neal Foster
C
 
40
Arctic
Benjamin Nageak
B+

* Not enough information to grade.

Grade Descriptions

Home