Alaska State Flag The 2010 Alaska Business Report Card Alaska State Flag

Representatives from the undersigned statewide business associations collaborated to evaluate members of the 2010 Alaska State Legislature based on their respective performances related to the priorities of Alaska’s business community. Legislators were evaluated on the following broad policy areas – 1) Government Spending, 2) Regulatory Streamlining, 3) Tort Reform, 4) Business Taxes, 5) Open and Transparent Government, 6) Energy Policy and 7) Leadership.

Specific legislation considered in the grading process included, but was not limited to, the operating and capital budget bills (HB300 and SB230), reform of the Alaska Coastal Management Program (HB74 and SB4), limited liability in workers’ compensation claims (SB303), oil and gas production tax reform (HB308), decoupling of oil and gas production taxes (SB305), vessel passenger taxes (SB312), ballot initiative reform (HB36), Cook Inlet natural gas storage and tax credits (HB280), state energy policy (HB306), and in-state pipeline coordination team (HB369). Grading was based on bill sponsorships, committee and floor votes as well as actions taken in committee when applicable.

Each of the participating organizations actively works to build a strong economy in Alaska and to ensure the state develops a policy regime that supports jobs and business. The scorecard is intended to give our collective memberships a clearer sense of who in Juneau stands up for Alaskan business. Each of our organizations will continue to work with all of our policy makers to make Alaska an attractive place for private sector investment, jobs and economic growth.

Alaska State Chamber of Commerce
Alaska Support Industry Alliance
Associated Builders and Contractors, Inc.  

View list by last name

Alaska State Senate
Alaska State House
Con Bunde (R) - Anchorage
A-
Charlie Huggins (R) - Wasilla
B+
Lesil McGuire (R) - Anchorage
B-
Dennis Egan (D) - Juneau
C+
Kevin Meyer (R) - Anchorage
C+
Fred Dyson (R) - Eagle River
C
Linda Menard (R) - Wasilla
C
Joe Paskvan (D) - Fairbanks
C
Joe Thomas (D) - Fairbanks
C
Tom Wagoner (R) - Kenai
C
John Coghill (R) - North Pole
C-
Gary Stevens (R) - Kodiak
C-
Bettye Davis (D) - Anchorage
D+
Donny Olson (D) - Nome
D+
Bert Stedman (R) - Sitka
D+
Johnny Ellis (D) - Anchorage
D
Lyman Hoffman (D) - Bethel
D
Albert Kookesh (D) - Angoon
D
Hollis French (D) - Anchorage
F
Bill Wielechowski (D) - Anchorage
F

Home

 

 

 

 

 

Alaska State Flag

Craig Johnson (R) - Anchorage
A
Mike Chenault (R) - Nikiski
B
Mark Neuman (R) - Big Lake
B
Jay Ramras (R) - Fairbanks
B
Anna Fairclough (R) - Eagle River
B-
Mike Hawker (R) - Anchorage
B-
Charisse Millett (R) - Anchorage
B-
Peggy Wilson (R) - Ketchikan
B-
Kyle Johansen (R) - Ketchikan
C+
Mike Kelly (R) - Fairbanks
C+
Kurt Olson (R) - Kenai
C+
Tammie Wilson (R) - North Pole
C+
Neal Foster (D) - Nome
C
Carl Gatto (R) - Wasilla
C
Bob Herron (D) - Bethel
C
Wes Keller (R) - Wasilla
C
Cathy Munoz (R) - Juneau
C
Bill Stoltze (R) - Chugiak
C
Alan Austerman (R) - Kodiak
C-
John Harris (R) - Valdez
C-
Bill Thomas (R) - Haines
C-
Nancy Dahlstrom (R) - Eagle River
D+
Bob Buch (D) - Anchorage
D
Mike Doogan (D) - Anchorage
D
Bryce Edgmon (D) - Dillingham
D
Lindsey Holmes (D) - Anchorage
D
Reggie Joule (D) - Kotzebue
D
Bob Lynn (R) - Anchorage
D
Pete Petersen (D) - Anchorage
D
Chris Tuck (D) - Anchorage
D
Harry Crawford (D) - Anchorage
D-
Berta Gardner (D) - Anchorage
D-
Max Gruenberg (D) - Anchorage
D-
Sharon Cissna (D) - Anchorage
F
Les Gara (D) - Anchorage
F
David Guttenberg (D) - Fairbanks
F
Scott Kawasaki (D) - Fairbanks
F
Beth Kerttula (D) - Juneau
F
Woodie Salmon (D) - Fort Yukon
F
Paul Seaton (R) - Homer
F

Return to grades by last name